Széles körben ismert, hogy egy ingatlan tulajdonjogát elbirtoklással is meg lehet szerezni. Ennek alapvető feltétele az ingatlan sajátként való szakadatlan birtoklása 15 éven keresztül. Kevesebben tudnak arról, hogy bizonyos esetben az ingatlan elbirtoklás 5 év alatt is lehetséges. Milyen esetben lehet 5 év alatt elbirtokolni egy ingatlant?Írta: Dr. Szabó Gergely | 2022. január 13. csütörtök | Ingatlanjog
Mikor valakit nagyon szeretünk, akkor bizony ajándékot is örömmel adunk. Lehet az ajándék kicsi vagy nagy, jelképes vagy épp az ellenkezője. Biztosan jó eljátszani a gondolattal, hogy a megajándékozott személynek micsoda meglepetés és öröm ülne ki az arcára, mikor azzal adjuk át neki egy lakás kulcsait, hogy „ez mostantól a tied”. Az ingatlan ajándékozása is történhet titokban? Mi az, amit mindenképpen tudnunk kell az ingatlan ajándékozásról?
A használt ingatlanok esetén sok esetben előfordul, hogy nem az a tulajdonos adja el az ingatlant, aki felépíttette. Régi építésű ingatlanoknál, akár tucatnyi korábbi tulajdonos „kezén” is átmehet az ingatlan, mielőtt ismét értékesítésre kerül. Ilyen esetekben fordul elő leggyakrabban, hogy az eladó téves tájékoztatást ad az ingatlan valamely lényeges tulajdonságával kapcsolatban. Például, hogy milyen építőanyagból épült az épület. Mit tehet a vevő? Milyen szavatossági igénye lehet?
Ingatlan adásvételi szerződések esetén gyakran találkozhatunk a „tulajdonjog fenntartással” való eladás és a „függőben tartással” való eladás kifejezésekkel. Azonban e kifejezések jelentése és a szerződésben játszott szerepe sokaknak nem világos. Mit jelent a tulajdonjog fenntartás és a függőben tartás?
Előző héten megtudhattuk, hogy mi is valójában egy szerződés. De hogyan jöhet létre? Lehet, hogy akkor is kötöttél szerződést, amikor nem tudtad, hogy éppen azt teszed? Mit jelent a ráutaló magatartás?
Széles körben ismert, hogy törvényes öröklés esetén az elhunyt özvegye haszonélvezeti jogot is örököl a közösen lakott ingatlanon. Az özvegyi jog jelentősen korlátozza a tulajdonos jogait az ingatlannal kapcsolatban. Miként váltható meg az özvegyi haszonélvezeti jog?
Az ingatlanok hiteles adatait az ingatlan-nyilvántartásból ismerhetjük meg. Az ingatlanok adatait bárki megismerheti a tulajdoni lapról. Mit jelent, ha a tulajdoni lapon az ingatlan címénél azt látjuk, hogy „felülvizsgálat alatt”? Mit és miért vizsgálnak felül? Mi a KCR vagy központi címregiszter?
A haszonélvezeti jog közismerten erős jogosultság, amely sok tekintetben a tulajdonoshoz hasonló helyzetbe hozza a haszonélvezőt. Azonban a haszonélvezet sem korlátlan. A haszonélvező nem tehet meg bármit. Melyek a haszonélvezeti jog legfontosabb korlátai?
Az adósságnak senki sem örül, sem az, akinek tartoznak, sem az, aki tartozik. Mi történik, ha az adós nem tudja rendezni a tartozását? A végrehajtó mindent elvihet a bírósági végrehajtás során? Van, ami még ilyen esetben is tabu? Mi az, amit még a végrehajtó sem vihet el?
Ha a szerződést valamelyik fél megszegi, akkor ennek különböző következménye lehet. A következmény függ a szerződés jellegétől, a szerződésszegés körülményeitől, illetve a másik fél döntésétől. Gyakran előfordul, hogy a szerződésszegés miatt a szerződés nem teljesült célját a másik fél egy újabb szerződés megkötése útján valósítja meg. Ilyen esetben beszélhetünk fedezeti szerződésről. Mire jó a fedezeti szerződés?