Adott egy lakás, mely szép, napos, korszerűen felújított, kitűnő elosztású, viszont rossz hírű környéken helyezkedik el. Adott egy másik lakás, melynek környéke szemet gyönyörködtető, a közbiztonság remek, ám maga az ingatlan finoman szólva lepusztult. Áruk – nagyjából – ugyan annyi. Melyiket válasszuk, mi a jó döntés?
Jó környék
Az ingatlanos szakértők válasza erre a kérdésre szinte egyhangúan az, hogy az ingatlan elhelyezkedése a legfontosabb tényező. Végül is jogos, hiszen ott kívánjuk leélni életünket – terveink szerint – így persze nem mindegy, hogy milyen érzéssel élünk azon a helyen. Az ingatlanosok azt mondják, hogy sokkal könnyebb olyan házat, lakást értékesíteni, mely – még, ha nem is felújított – de a környék megítélése lényegesen kedvezőbb.
A másik dolog, hogy a most tökéletesen felújított lakás, évek során veszít majd korszerűségéből. A rossz környék miatt aztán még kevésbé lesz eladható.
A jó környéken lévő lakás esetében a felújítás időnként szintén törvényszerű, így ezt mérlegelve tényleg nem kérdés, hogy melyik éri meg jobban.
A nem túl jó beltéri adottságok szintén javíthatóak, például egy-két kisebb fal (nem tartófal) bontásával. Az elosztása így megváltoztatható akár olyanra is, mely nekünk tökéletesen megfelel. (A vezetékek, vagy pl. csatorna áthelyezésre viszont minden esetben engedélyt kell kérnünk a megfelelő hatóságoktól, ezt vegyük figyelembe, ha átalakítást terveznénk)
Lehetséges negatívumok – amikor hiába jó a környék
Még egy dolog azért ide kívánkozik. A jó vagy rossz környék megítélése és valós ténye is évről-évre változik. Van környék, ami régebben tényleg felkapott volt, mára azonban már nem igazán szolgál rá a hírnevére. Ha évekkel ezelőtti helyzetet veszünk figyelembe, lehet, hogy hibát követünk el.
Alaposság, megfontoltság, és ingatlanszakértő véleménye ebben a témában is prioritást élvez!