Várhatóan Magyarországon lesz a legmagasabb az építési kereslet 2017-ben, ami azonban a második legkisebb építési piac a 19 Euroconstruct ország közül - derül ki a Buildecon, Münchenben rendezett 84. Euroconstruct konferenciája alapján készített elemzéséből. A 25 százalékos magyarországi adat után jön Írország 15 százalékkal, majd Svédország (10 százalék) és Lengyelország (9 százalék).
A jelenlegi kilátások szerint egészen 2020-ig Magyarország marad az élen összesen 33 százalékos teljes építési piaci növekedésével. A tartós növekedést az egyre több lakásprojekt mellett a kormányzati beruházások magas száma is megalapozza. Problémás lehet azonban a lakásépítéseknél az áfakedvezmény megszüntetése 2020 elején, a már jelenleg is fellépő munkaerőhiány, az építőanyag és a munkaerő árának jelentős növekedése, valamint az építőipar technológiai fejletlenségének hatékonyság-csökkentő szerepe.
A konferencián az Euroconstruct 19 tagországára vonatkozó előrejelzés szerint ebben az évben az építési teljesítmény összességében 3,5 százalékkal fog nőni, melynek motorja a lakásépítés. Az idei növekedés két okból is figyelemreméltó: egyrészt Európában az építési piacot érintő intézkedések növekedése 2006 óta most érte el a legmagasabb fokát, azaz a pénzügyi válság kitörése előtti állapotot. Másfelől, az építési kereslet mind a 19 tagországban nőtt 2017-ben.
2014 óta Európa építőipara folyamatosan növekedési periódusban van: 2014 és 2017 között az építési teljesítmény 9 százalékkal emelkedett és 2020-ra további 6 százalékos növekedés várható. A növekedés mértéke valamelyest lassulni fog a magasépítésben, mind a lakás, mind a nem-lakás célú építmények építése területén, és középtávon a mélyépítés lesz piacvezető. A mélyépítésre 2018-ra és 2019-re is 4 százalékos növekedést prognosztizálnak.