Gyakran tapasztalható, hogy ha valakinek olyan céggel vagy magánszeméllyel szemben van követelése, aki külföldi illetőségű, akkor meg sem próbálja érvényesíteni e követelését, azt gondolva, hogy az adós külföldön nem érhető utol. Ez azonban sok esetben nincs így. Az Európai Unión belül egyszerűsítésre került a határon átnyúló követelések érvényesítése és végrehajtása is. Hogyan működik az európai fizetési meghagyás? Végrehajtható-e külföldön a követelés?
A fizetési meghagyás széles körben ismert módja a követelések érvényesítésének. A fizetési meghagyás lényegében a jogosult kérelmére a közjegyző által az adósnak megküldött fizetési felhívást jelent. A magyar fizetési meghagyás olyan esetben vehető igénybe, ha a személy, aki tartozik, rendelkezik magyarországi lakóhellyel. Ha tehát az adós külföldi, vagy külföldre távozott, és nincs belföldi címe, akkor a magyar fizetési meghagyás nem vehető igénybe.
Ez utóbbi esetre jelenthet megoldást az európai fizetési meghagyás, amely Dánia kivételével az Európai Unió egész területén igénybe vehető. Magyarországon a közjegyzők illetékesek az európai fizetési meghagyásos eljárás lefolytatására, bármely közjegyzőnél kitölthető és benyújtható a vonatkozó kérelem. Természetesen feltétel, hogy a tartozás kötelezettjének külföldi címét, székhelyét ismerjük, hiszen ide fogja küldeni a közjegyző a fizetési meghagyást.
Az európai fizetési meghagyás igénybe vétele nem kötelező, így rendszerint akadálya, hogy követelésünket közvetlenül peres úton érvényesítsük a külföldi kötelezettel szemben. Megjegyzendő, hogy a kötelezett külföldi volta, külföldi tartózkodása, vagy akár ismeretlen helyen való tartózkodása önmagában nem akadálya annak, hogy vele szemben Magyarországon pert indítsunk, amennyiben az ügy a magyar bíróság joghatóságába tartozik.
Az eljárás egyik előnye az egyszerűsége és a gyorsasága, főként a peres eljáráshoz képest. Amennyiben a kötelezett a kézbesített fizetési meghagyásban foglalt követelésnek nem mond ellent vagy azt elismeri, akkor az európai fizetési meghagyás jogerőssé és végrehajthatóvá válik. Ha a kötelezett az előírt határidőben vitatja a követelést, az eljárás perré alakul.
Az európai fizetési meghagyás kibocsátásnak költsége ugyanannyi, mint a magyar fizetési meghagyásé (a követelés 3%-a, de minimum 5000 Ft, legfeljebb 300.000 Ft), ami jelentősen olcsóbb, mint a peres eljárásé. Emellett az európai fizetési meghagyáshoz nem szükséges a követelést bizonyító iratok csatolása, amely jelentősen egyszerűsíti az eljárást.
Amennyiben a kötelezettnek van Magyarországon végrehajtás alá vehető vagyona (pl. ingatlan, bankszámla stb.), akkor a közjegyző a jogerős európai fizetési meghagyás alapján elrendelheti a magyarországi végrehajtást. Ha a kötelezettnek nincs belföldi vagyona, akkor polgári és kereskedelmi jellegű követelés esetén, a közjegyző kérelemre kiadott tanúsítvánnyal a fizetési meghagyást európai végrehajtható okirattá nyilvánítja. Ez azt jelenti, hogy ezt követően a külföldi állam hatóságai nem vonhatják kétségbe a magyar közjegyzői okirat végrehajthatóságát. Így a végrehajtás a külföldi államban, az adós ottani vagyonával kapcsolatban is megindulhat, amelyet a külföldi végrehajtó szervek fognak lefolytatni.
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
A megbízható jogi képviselő
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
(1) 266-6621
- - - - - - - -
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.